28 lipca 2015

O czym pamiętać wybierając niszczarkę?

niszczarka dvdZastanawiając się nad tym, jaka niszczarka okaże się najwłaściwsza w naszym przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy zdefiniować własne potrzeby. Wiąże się to z koniecznością udzielenia odpowiedzi na kilka pytań, wśród których dominujące znaczenie ma pytanie o to, co mamy zamiar niszczyć.

niszczarki do dokumentówNaturalnie, w zdecydowanej większości przypadków niszczony jest papier, tylko pozornie jednak odpowiedź jawi się jako dziecinnie prosta. Różnice dotyczą bowiem już choćby tego, czy mamy do czynienia z arkuszami zszywanymi, czy też spinanymi, a także tego, w jakim są one rozmiarze. Coraz częściej dane wrażliwe pojawiają się zresztą nie tylko na papierze, płyt CD lub DVD nie można bowiem wyrzucić do kosza, aby zapomnieć o ich istnieniu. Już choćby dlatego najtańsze i najprostsze modele wcale nie są jedynymi, jakie może zaproponować nam rynek.

Dziś możemy liczyć również na niszczarki, które poradzą sobie zarówno z płytą DVD, jak i kartą kredytową, a nawet z dokumentem spiętym z wykorzystaniem spinacza. W sprzedaży dostępne są też drukarki z szerszą szczeliną podawczą. Cieszą się one sporym powodzeniem, można je bowiem przeznaczyć do niszczenia dokumentów o niestandardowych rozmiarach.

niszczarka dokumentów i płytKolejnym problemem, z jakim mamy do czynienia jest ten, który dotyczy liczby dokumentów, jakie chcemy zniszczyć oraz czasu, jaki jest nam potrzebny do wykonania tego zadania. Tu warto mieć na uwadze to, że parametry podawane przez producentów nie zawsze bywają spójne, mogą więc mówić zarówno o dziennej, jak i miesięcznej bezpiecznej liczbie niszczonych arkuszy. Tu o powodzeniu zakupu decyduje przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Kryteriów stosowanych do podziału niszczarek jest co najmniej kilka, najbardziej klasyczny mówi jednak o niszczarkach osobistych oraz biurowych przeznaczonych do obsługi potrzeb kilkuosobowych zespołów. Te ostatnie występują też w formie zmodyfikowanej pozwalającej na eliminowanie wydruków komputerowych, choć warto zwrócić uwagę także na tak zwane niszczarki wysoko wydajne, które przydają się w największych z firm.