24 sierpnia 2015

Druk laserowy, tonery i podróbki

tonery do drukarkiPokutuje przekonanie, że jakość druku zależy od drukarki. Oczywiście, jest ona niezwykle ważna dla całego procesu, jednak – jak się okazuje – wcale nie jest najważniejsza. Jeśli drukarka nie będzie posiadała odpowiedniego materiału do wykonania poprawnego wydruku, może to zrobić w bardzo zły sposób. Nawet wtedy, gdy sama z siebie będzie bardzo dobra – a wręcz najlepsza i najnowocześniejsza!

tuszedod rukarkiChoć wszystkim wydaje się, że jakość druku zależy właśnie od niej, to po prostu tak nie jest. To tusz zawarty w tonerze jest tu najważniejszy. A raczej cały toner – w którym znajdują się dziesiątki drobnych elementów – jak na przykład listwa rozprowadzająca, wałek, żywica, pigment i inne, ważne substancje. Widać zatem, że jest to cały mechanizm oraz mnóstwo różnych składników, odpowiadających za dobrą jakość wydruku.

Druk laserowy – gdy one wszystkie są najlepszej jakości – również będzie najlepszej jakości. A jeśli nie? Cóż, chyba każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją tak zwane zamienniki. Ich producenci wabią swoich klientów niższą ceną – a klienci, którzy nie wiedzą, ze w ten sposób psują swoją drukarkę, dają się zwykle skusić.

Warto zatem obalić ten szeroko uznawany za prawdę mit – zamienniki nie są takie same, jak prawdziwe tonery. Prawie 50% wszystkich zamienników jest wadliwych – jak wykazały przeprowadzone przez specjalistów z laboratorium QualityLogic Inc. badania. Zamienniki mogą być co prawda tańsze, ale są to pieniądze wyrzucone w błoto – szybciej się psują, są mniej wydajne i zapewniają o wiele mniejszą jakość druku.

toneryCzy warto wystawiać swoją dobrą drukarkę na takie zagrożenie? Warto sobie uświadomić, że w istocie płacimy więcej, bo trzeba kupić o wiele więcej zamienników, by wydrukować tyle kartek, ile byśmy byli w stanie przy jednym, oryginalnym tonerze. Dlatego właśnie do drukarek HP lepiej wybierać prawdziwe, przeznaczone do nich produkty – wtedy nie trzeba bać się ani o jakość wydruku, ani o trwałość urządzenia, ani o to, że toner się zepsuje.