10 sierpnia 2015

Co warto wiedzieć o konserwacji niszczarek?

konserewacja niszczarkiOsoby decydujące się na zakup niszczarek, dość często narzekają na pewną awaryjność rozwiązań tego typu. Trudno nie zgodzić się ze stawianymi przez nie zarzutami, choć warto zauważyć, że wynika ona przede wszystkim z błędów użytkowników, w tym zwłaszcza z niewłaściwej konserwacji.

niszczarka ścinkiWarto mieć zatem na uwadze już choćby to, że niszczarki, które są wyposażone w noże tnące w ścinki powinny być regularnie smarowane z wykorzystaniem specjalnego oleju. Nie można jednak utrzymywać, że zabiegi te nie muszą być wykonywane w odniesieniu do niszczarek piaskowych, te ostatnie bowiem również wymagają pewnej opieki.

Olej może być aplikowany bezpośrednio na noże, choć nie brakuje również osób doradzających, aby rozprowadzić go na kilku arkuszach przeznaczonych do zniszczenia. Jeśli włoży się je ręcznie do szczeliny podawczej można mieć pewność, że olej będzie rozprowadzony równomiernie. Czynność ta nie jest skomplikowana, a przyczynia się do tego, że można w prosty sposób uniknąć poważnych problemów związanych nie tylko ze spadkiem wydajności, ale iż głośniejszą niż zazwyczaj pracą urządzenia.

niszczarka czyszczenieCo ciekawe, niektórzy producenci niszczarek decydują o tym, aby niczego nie pozostawiać przypadkowi, mamy więc do czynienia z rozwiązaniami, które automatycznie oliwią noże tnące. Niekiedy też oliwienie jest możliwe już po skorzystaniu z odpowiedniej opcji w ustawieniach urządzenia.

Samo posiadanie niszczarki ma ogromne znaczenie dla budowania bezpieczeństwa firmy, już choćby dlatego warto więc minimalizować możliwość ponownego poskładania pociętych przez nią arkuszy. Jeśli mamy do czynienia z niszczarkami piaskowymi, kartki powinny być wkładane tak, aby kierunek cięcia był prostopadły, a nie równoległy do linii tekstu. Najlepiej też samodzielnie wymieszać uzyskane ścinki oraz paski. Nie zaszkodzi też natychmiastowe poddanie ich obróbce termicznej. Warto też zwracać uwagę na to, co właściwie niszczymy.