21 kwietnia 2022

Jak bezpiecznie przesyłać dane w przestrzeni coworkingowej, nie dając się złapać

Przegląd

Przestrzenie coworkingowe przyciągają zróżnicowaną grupę osób z różnych środowisk, w tym freelancerów, małe przedsiębiorstwa, duże korporacje i pracowników zdalnych.

W związku z tym muszą one być odpowiednio dopasowane do każdego rodzaju pracownika, zapewniając nie tylko przyjemne warunki pracy, ale także odpowiednią ochronę.

Przedsiębiorstwa muszą przecież chronić swoje dane firmowe i tajemnice handlowe, dlatego utrzymanie bezpiecznego środowiska pracy ma kluczowe znaczenie. Do przestrzeni coworkingowych można włamać się na wiele sposobów, począwszy od problemów z bezpieczeństwem cybernetycznym, a skończywszy na fizycznej kradzieży.

Ze względu na ścisłe przestrzeganie zasad prywatności, nie ma tam zbyt wiele miejsca na rozrywkę. Pracownicy muszą się trochę wyładować, aby móc pracować produktywnie. Na przykład rozrywka, taka jak strumieniowe przesyłanie danych, może pomóc pracownikom się zrelaksować. Jednak takie działania są niemile widziane. Nie oznacza to jednak, że pracownicy nie będą tego robić.

Jeśli tak jak większość osób pracujących w biurze uwielbiasz od czasu do czasu obejrzeć film, musisz zachować ostrożność, aby nie zostać przyłapanym. Aby jeszcze lepiej korzystać z tajnej transmisji, warto śledzić serwis Streamingrant, aby być na bieżąco z tym, co warto oglądać.

Przeczytaj do końca, aby wiedzieć, jakie środki powinna podjąć Twoja firma, a także w jaki sposób Ty, jako osoba prywatna, możesz bezpiecznie przesyłać strumień bez obaw, że zostaniesz przyłapany.

A zatem, bez dalszej zwłoki, zaczynajmy.

Ochrona sieci

Mimo że współpracownicy pochodzą z różnych środowisk, wystarczy jedno złe jabłko, aby zniszczyć dane setek innych osób. W związku z tym posiadanie silnej i bezpiecznej sieci ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu takim sytuacjom, zapewniając bezpieczeństwo danych cyfrowych wszystkich współpracowników.

Hakerzy często atakują sieci Wi-Fi, dlatego zamiast łączyć wszystkich współpracowników w jedną sieć, nadaj każdemu z nich własne dane uwierzytelniające i hasło. Możesz też pójść o krok dalej i stworzyć indywidualne sieci dla każdego z członków zespołu.

Dzięki temu, jeśli jedna sieć zostanie zaatakowana, pozostałe nie ucierpią. Umożliwia to także bezpieczne przesyłanie strumieniowe przez dowolnie długi czas.

Blokady

To oczywiste, ale posiadanie skutecznych zabezpieczeń fizycznych jest równie ważne, jak skutecznych zabezpieczeń internetowych. Na przykład wysokiej jakości zamki w drzwiach, oknach i szafach mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa w przestrzeni coworkingowej i umożliwić bezpieczne przesyłanie danych bez obaw, że będziesz miał kłopoty z działem kadr.

Podobnie dostęp do budynku powinni mieć tylko ci członkowie, którzy rzeczywiście w nim pracują. Niezależnie od tego, czy takie rozwiązanie dostępu jest oparte na smartfonie, czy też wykorzystuje kody dostępu/karty inteligentne, zapewnienie indywidualnego dostępu dla użytkowników jest prawdopodobnie najbardziej niezawodnym podejściem do ochrony ważnych danych.

Możesz również zarządzać tym, kto ma dostęp do określonych pomieszczeń i obszarów w Twojej przestrzeni coworkingowej dzięki rozwiązaniom kontroli dostępu opartym na chmurze. Będziesz mógł również śledzić, kto się zalogował, co pozwoli Ci kontrolować, co dzieje się w Twoim biurze.

Kradzież

Telewizja przemysłowa to kolejne oczywiste rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa, które warto zainstalować. Nawet w najbardziej kochających się społecznościach może dojść do zagubienia lub kradzieży rzeczy, dlatego posiadanie kamery bezpieczeństwa może znacznie ułatwić rozwiązywanie problemów.

Co więcej, inteligentne systemy nadzoru pozwalają monitorować aktywność biura przez sieć Wi-Fi podczas nieobecności pracowników, co zmniejsza presję związaną z koniecznością ciągłej fizycznej obecności w biurze.

Pozwoli Ci to również na przesyłanie strumieniowe bez narażania się na przyłapanie, ponieważ będziesz wiedział, co się dzieje w przestrzeni coworkingowej i kiedy jest dobry moment na przesyłanie strumieniowe.

Dobry system alarmu przeciwpożarowego powinien być również zainstalowany i regularnie konserwowany. Ostatnią rzeczą, jakiej byś sobie życzył, jest przypadkowe zniszczenie danych współpracowników z powodu braku bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pracy.

Jako osoba prywatna

Większość środków, które opisaliśmy do tej pory, była skierowana do właścicieli przestrzeni biurowej, ale jest kilka rzeczy, które mogą zrobić także osoby prywatne, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych.

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, niezależnie od tego, czy chodzi o regularne aktualizowanie komputerów, czy po prostu zwracanie uwagi na to, co się mówi:

  • Bądź na bieżąco. Dbaj o bezpieczeństwo swoich urządzeń, aktualizując je o najnowsze oprogramowanie zabezpieczające i instalując renomowane programy antywirusowe. Pamiętaj też o regularnej zmianie haseł i stosowaniu różnych haseł do różnych kont.
  • Ekran powinien być zablokowany. Choć może to być mniej istotne, gdy pracujesz w prywatnym biurze, blokada ekranu w przestrzeni coworkingowej jest niezbędna. Nawet jeśli wychodzisz z pokoju tylko na kilka minut, jest to wystarczająco dużo czasu, aby ktoś inny mógł przejrzeć Twoje dane osobowe lub uzyskać dostęp do Twojej sieci.
  • Miej oczy szeroko otwarte. Budowanie dobrych relacji ze współpracownikami może być korzystne, ale bądź ostrożny w ujawnianiu informacji. Zwracaj uwagę na to, co mówisz, i nie mów im niczego, o czym nie powinni wiedzieć.
  • Nie spuszczaj z oka swojego sprzętu elektronicznego. Dzielenie się swoim gadżetem - telefonem służbowym, pamięcią USB czy komputerem - może być miłym gestem, ale może narazić Cię na niebezpieczeństwo. Niezależnie od tego, jak dobrze uważasz, że kogoś znasz, zachowaj ostrożność przy przekazywaniu czegokolwiek, co potencjalnie zawiera poufne informacje firmowe.

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne, zwłaszcza jeśli planujesz wykorzystać wolny dzień w pracy i udostępnić coś w swojej przestrzeni coworkingowej.