10 lipca 2015

Drukarka laserowa - spis części zamiennych

druk laserowyDrukarki laserowe są coraz częściej i coraz chętniej kupowanym sprzętem - i to zarówno do wielkich firm, jak też do użytku prywatnego, we własnych domach. Klienci przede wszystkim wskazują na to, iż tego typu drukarki potrafią bardzo szybko i sprawnie wydrukować bardzo wiele stron - są przy tym wydajne, a wydruki są bardzo dobrej jakości.

Kiedyś drukarki bywały drogie, jednak obecnie - po licznych unowocześnieniach - jesteśmy w stanie kupić je za bardzo niską cenę. Czasem jest to nawet mniej niż 100 złotych. Użytkownikom może również spodobać się fakt, że drukarki laserowe jesteśmy w stanie naprawić, gdy coś się w nich zepsuło. Posiadają bowiem części zamienne. Jakie? I na jakiej zasadzie działa tego typu drukarka?

W drukarkach laserowych znajdziemy następujące części zamienne:

- Pickup roller lub feed roller

- Separator lub Separation Pad

- Transfer roller (elektroda rozładowująca)

- Bearing

- Łożysko wałka grzejnego lub wałka dociskowego

- Thermistor

- Czujnik temperatury drukarki

- Fuser Gear

- Zębatka

- Fuser

- Heting lamp / heating element (lampa grzejna)

- Upper fuser roller / heating roller

- Fuser slim sleeve

- Pressure roller (wałek dociskowy)

- Flag

-Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru

- Delivery Roller

 

jak działa drukarkaJak działa drukarka laserowa?

W jaki sposób następuje nadrukowanie danego obrazu na stronę? Aby to nastąpiło, konieczna jest współpraca procesora obrazu rastrowego oraz fusera. Procesor obrazu rastrowego (czyli Raset Imge Proces, a w skrócie RIP) modeluje generowaną przez laser wiązkę światła. Następuje zmiana własności fotoelektrycznej powierzchni wałka, a obraz zostaje nałożony na bęben światłoczuły. Potrzebny jest do tego tak zwany developer.

Gdy toner zostaje już przeniesiony na kartkę (poprzez dotyk), konieczne staje się jego utrwalenie. Właśnie w tym momencie do akcji wkracza fuser. Zbudowany jest z wałka dociskowego i grzewczego. Dzięki przechodzeniu właśnie przez te wałki, papier rozgrzewa się tak bardzo (do temperatury aż 200 stopni Celsjusza!), że nadruk zostaje na nim utrwalony, scalając się z nim nierozerwalnie. A my otrzymujemy gotowy wydruk.