4 września 2015

Wady i zalety drukarek laserowych

drukarki laseroweDrukarki laserowe pojawiły się na rynku i weszły do powszechnego użytku później, niż drukarki atramentowe. Drukarki atramentowe całkowicie dominowały w domach i biurach jeszcze całkiem niedawno. Kiedy jednak w sprzedaży pojawiły się drukarki laserowe, nagle każdy zaczął pragnąć posiadać coś takiego u siebie. Co jednak jest tego głównym powodem?

Trudno jest zaprzeczyć temu, że takie drukarki były po prostu o wiele nowocześniejsze, wydajniejsze i szybsze. Kwestią dyskusyjną jest jednak to, czy faktycznie są one lepsze. W przypadku drukarek monochromatycznych, czyli jednokolorowych można stwierdzić, że jak najbardziej. W porównaniu do drukarek atramentowych są przede wszystkim znacznie bardziej ekonomiczne, bowiem koszt wydrukowania jednej strony to w tym przypadku około 8 gr – w drukarkach atramentowych może to być nawet 80 gr.

Wybór jest zatem dość oczywisty w sytuacji, kiedy potrzebujemy dobrego urządzenia biurowego służącego do szybkiego drukowania najróżniejszych dokumentów – drukarka laserowa jest wówczas o wiele lepsza. Niestety, sporo do życzenia pozostawia tutaj sama jakość wydruków oraz ich rozdzielczość, która w tym przypadku wynosi 800x800 pixeli. Co prawda przy drukowaniu samego tekstu nie jest to właściwie żaden problem, ale drukowanie jakichkolwiek grafik za pomocą takich urządzeń w wielu sytuacjach nie jest już tak dobrym pomysłem.

drukarka laserowaDrukarki laserowe są tańsze również w przypadku wydruków kolorowych. Taka drukarka potrzebuje 4 kolorów, co daje nam koszt 32 gr za jedną kartkę – dla porównania, w przypadku drukarek atramentowych koszt wynosi 1,80 zł. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że koszt zakupu wszystkich materiałów potrzebnych do takiej drukarki laserowej może wynosić nawet 2000 zł, co jest naprawdę znacznym wydatkiem.

Podsumowując, drukarki laserowe mają zarówno wady, jak i zalety. W wielu przypadkach na pewno są one o wiele tańsze w użytkowaniu, przez co idealnie sprawdzą się w biurze, gdzie codzienne drukuje się wiele dokumentów tekstowych. Jeżeli jednak mamy faktycznie wysokie wymagania co do jakości takich wydruków, to lepiej będzie zdecydować się na dobrą drukarkę atramentową.