19 sierpnia 2015

Drukarka laserowa - historia w pigułce

Xerox 9700Historia drukarek laserowych z pewnością nie byłaby związana z tak szybkimi postępami, gdyby nie kserokopiarki, o których z powodzeniem można mówić jako o ich protoplastach. Samą technikę kserograficzną po raz pierwszy zastosowała firma Xerox, miano pioniera, jakim cieszy się już od dłuższego czasu, jest więc w pełni zasłużone.

Co ciekawe, z pierwszym udanym kopiowaniem dokumentów mieliśmy do czynienia już w roku 1949, a pierwsza laserowa drukarka komputerowa zajmowała cały pokój. Model Xerox 9700, bo właśnie o nim mowa, mógł drukować nawet 120 stron na minutę. Jego rozmiary mogły przyprawiać o zawrót głowy, gdy jednak mówimy o szybkości drukowania, nie możemy nie docenić tego, że jest ona imponująca nawet, jeśli bierzemy pod uwagę nasze dzisiejsze możliwości.

Oczywiście, tego rodzaju drukarka nie mogła mieć zastosowania w przypadku komputerów osobistych. Tu pierwszeństwo należy przyznać modelowi HP LaserJet. Pojawił się on w sprzedaży już w roku1984, choć był rozwiązaniem, na które nie każdy mógł sobie pozwolić, z ceną przekraczającą 3500 dolarów.

drukarka laserowa historiaPoczątkowo drukarki do komputerów osobistych nie korzystały z popularnego dziś portu drukarkowego, ten bowiem wprowadzono dopiero w roku 1986. Drukarki nadal nie były jednak rozwiązaniami dla mas, model LaserJet Plus kosztował bowiem prawie 4000 dolarów. Sama drukarka laserowa działa dzięki obecności bębna światłoczułego. Został on naładowany elektrostatycznie, co pozwala mu na przyciąganie cząsteczek tonera.

Duże znaczenie ma również światło lasera. Jest ono odbijane przez specjalne wirujące lustro tak, aby padało na bęben. Tam, gdzie pada laser zmienia się ładunek elektrostatyczny, a to oznacza, że mamy do czynienia z miejscami, do których toner się już nie przyklei. Obraz stworzony na bębnie jest przenoszony na kartkę, pewne różnice dotyczą zaś tego, czy mamy do czynienia z drukarką kolorową, czy też czarno-białą.